Z tisku
Bedřiška Znojemská slaví jubileum výstavou ve Znojmě
5.6.2013 07:41 Pavel Kryštof Novák Rubrika: Výstavy
Výtvarnice Bedřiška Znojemská má dlouholetý vztah k Vysočině. Několikrát vystavovala v Třebíči, její díla najdeme i na jiných místech regionu.
Jde například o vnitřní zařízení kostela v Radešínské Svratce. Sama umělkyně říká, že na Vysočinu nedá dopustit, že zde má mnoho přátel a ráda se sem, pokud to síly dovolí, vrací.
Mší svatou bylo v sobotu 1. června v kostele Panny Marie a sv. Václava ve Znojmě-Louce poděkováno za život známé malířky Bedřišky Znojemské, v blízké Galerii Znovín pak otevřena výstava z jejího díla. To vše pod patronací třebíčské agentury D.A.N. production.
Bedřiška Znojemská, vlastním jménem Božena Fritzová, si zvolila svůj pseudonym podle města, kde se 2. června 1928 narodila. Její kolébka stála přímo v louckém klášteře přeměněném na kasárna, neboť její otec zde byl důstojníkem čs. armády.
Studovala na gymnáziu v Českých Budějovicích, po válce pak nastoupila na medicínu. Při prověrkách v roce 1951 však dostala zákaz studia na kterékoliv vysoké škole v Československu. Jako důvod bylo uvedeno: „Lidi vašeho typu a vašich názorů, zvláště na medicíně nepotřebujeme.“ Bylo to možná i z toho důvodu, že v kádrovém dotazníku odpověděla na otázku Tvůj poměr ke kolektivu: „Miluj svého bližního jako sebe sama.“
Od té doby začala rozvíjet svůj talent – lásku k výtvarnému umění. Zkušenosti získávala soukromým studiem. V roce 1959 se provdala za Bořivoje Krejčího, řezbáře a návrháře oltářů. Spolu s ním se pak věnovala sakrální tvorbě. Ilustrovala pro Katolické noviny a s manželem pracovala „na volné noze“. Tvořila křížové cesty, malovala obrazy, zhotovovala vitráže. To vše převážně pro kostely a kaple. „Bylo velmi obtížné uspořádat Bedřišce Znojemské výstavu. Našly se však naštěstí odvážné organizace lidové strany nebo farní úřady, které umožnily věřícím občanům představit její dílo a pozvat ji na besedu,“ uvedl návštěvník vernisáže a bývalý politik Josef Bartončík.
Ve sdělovacích prostředcích se o umělkyni zásadně nepsalo, a to proto, že Bedřiška Znojemská byla a je praktikující katoličkou, jejíž tvorba je zaměřená na sakrální umění. Po převratu v roce 1989 mohli manželé konečně vystavovat. Bedřiška Znojemská získala mnohá ocenění zejména v cizině, ale také u nás jí byla udělena arcibiskupem Dominikem Dukou svatovojtěšská medaile.
„Všichni jsme boží děti. Někteří z nás dostanou do vínku talent, který, když usilovnou prací rozvíjejí, mohou stanout někde tam, kde je dnes jubilující Bedřiška Znojemská. Jí se dostalo božích darů a ona je rozdávala a rozdává dál svým bližním v podobě svých obrazů, svého umění,“ uvedl ve svém kázání premonstrát Marian Húsek.
„Naše agentura pořádá výstavu Bedřišky Znojemské už po třetí. Mimo to jsme realizovali galerii Setkání v Jiřicích u Moravských Budějovicích. Spolupráce s výtvarnicí je pro nás velmi obohacující, je to příjemná záležitost, protože k jejímu umění máme pozitivní vztah,“ uvedl tiskový mluvčí třebíčské agentury D.A.N. production Tomáš Cafourek. Při mši i na vernisáži překrásně zazpíval ženský chrámový sbor z Dolních Bojanovic.
„Sama jsem poznala, že v umění je skryto mnoho agrese. Víme, jaký je svět. Plný násilí. Moje umění skutečně není agresivní. Byly doby, kdy to, co bylo krásné, byl kýč. Nyní už se to mění. Chci vnášet do svého díla opravdovou krásu, poetičnost a pohlazení po duši. Mé obrazy vyprávějí příběhy. Každý máme svou hvězdu, každý máme svou touhu, zkusme ji naplnit! Budoucnost světa nespočívá v technice, ale v množství lásky, kterou probudíme v druhých. Tomu chci zůstat věrná,“ vyznala se Bedřiška Znojemská.
Obrazy Bedřišky Znojemské lze v Galerii Znovín ve Znojmě zhlédnout až do 1. srpna.
Úvodní foto: Bedřiška Znojemská